SPÉCIALISTE EN CHIRURGIE, CHIRURGIE VASCULAIRE ET CHIRURGIE VISCÉRALE
Dr Franczak Logo

Gallensteine Entfernen / Gallenblasen OP

Sie möchten Ihre Gallensteine entfernen lassen und haben Fragen?

Als Spezialist beherrscht Dr. med. Andreas Franczak (Facharzt für Chirurgie und Additivarzt für Gefäßchirurgie und Visceralchirurgie) mehrere Behandlungsmethoden und kann Ihnen diejenige anbieten, die für Ihre spezielle Situation am besten geeignet ist.

Demandez lequel vous convient le mieux. Vous recevrez un rendez-vous rapidement.

Co to jest kamica żółciowa i jak do niej dochodzi?

Żółć jest wytwarzana w wątrobie, a następnie przepływa przez drogi żółciowe do jelit. Wspomaga rozkład pokarmów i wchłanianie składników pokarmowych do krwi. Pęcherzyk żółciowy jest częścią dróg żółciowych. Gromadzi się w nim żółć, która w razie potrzeby wydzielana jest do jelit. Kamienie żółciowe, zwane również złogami żółciowymi, powstają w wyniku braku równowagi między rozpuszsczalnymi składnikami żółci. Człowiek może żyć z usuniętym pęcherzykiem żółciowym bez żadnego uszczerbku dla zdrowia. Sytuacja, w której występują kamienie w woreczku żółciowym (po łacinie cholecystolithisis) mamy do czynienia z t.zw. kamicą żółciową (po łacinie cholelithiasis); gdy zaś pojawiają się w przewodzie żółciowym głównym (łac. ductus hepatocholedochus) wówczas nazywamy ją choledocholithiasis. Schorzenie to występuje szczególnie często w białej populacji w krajach uprzemysłowionych. Około 10 do 15% populacji dorosłej choruje na kamicę żółciową. Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni dotknięte są tą chorobą. Istnieje wrodzona skłonność do kamicy żółciowej. Czynnikami ryzyka są : nadwaga, tłuste odżywianie, cukrzyca (łac. diabetes mellitus), zwiększony poziom chelesterolu we krwi (hypercholesterinemia), choroba Leśniewskiego- Crohna (odmiana przewlekłego zapalenia jelit).

 

W jaki sposób rozpoznaje się kamicę żólciową?

Tylko w jednej czwartej części przypadków kamienie żółciowe powodują dolegliwości i tylko w tych przypadkach powinno być przeprowadzone leczenie. Typowymi objawami choroby są bóle kolkowe, które występują po spożyciu potraw tłustych lub ostrych. Bóle kolkowe występują nagle i umiejscowione są w okolicy nadbrzusza. Zazwyczaj promieniują do pleców lub do prawego barku. Bólom towarzyszyć mogą nudności i wymioty. W przypadku zablokowania przepływu żółci w drogach żółciowych, spowodowanego przemieszczeniem się kamienia, powstaje żółtaczka (łac. icterus) mechaniczna. Jej objawami są: brązowe przebarwienie moczu, jasny stolec, podwyższenie laboratoryjnch wartości enzymów wątrobowych. W przypadku uwięźnięcia kamienia u ujścia dróg żółciowych do jelita (dwunastnicy) może jednocześnie dojść do zablokowania odpływu enzymów z trzustki i tym samym do zapalenia trzustki (łac. pancreatitis). Kamicę żółciową można wykryć poprzez badanie kliniczne lub ultrasonograficzne. W przypadkach, budzących wątpliwości, można wykonać tomografię komputerową (CT) lub badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRT lub MRCP). Podczas badania ERCP(endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, ang. endoscopic retrograde cholangiopancreatography) istnieje możliwość usunięcia kamienia z przewodu żółciowego głównego.

 

Jakie powikłania mogą powstać w wyniku kamicy żółciowej?

Może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego przewlekłego (łac. cholecystitis chronica) lub ostrego (łac. cholecystitis chronica). Zapalenie pęcherzyka może prowadzić do ropnia, perforacji pęcherzyka i do żółciowego zapalenia otrzewnej, a tym samym do sytuacji zagrożenia życia. Również żółciowe zapalenie trzustki jako powikłanie kamicy żółciowej może zagrażać życiu. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka może prowadzić również do powstania przetoki (połączenia) między pęcherzykiem a jelitem. Może to spowodować przedostanie się kamieni do jelit i ich niedrożność (łac. ileus).W wyniku nadmiaru żółci w pęcherzyku może dojść do jego rozszerzenia się i odbarwienia żółci; mówimy wtedy o wodniaku (łac. hydrops). Przewlekłe zapalenie pęcherzyka może wywołać pojawienie się tzw. pęcherzyka porcelowanego, który jest czynnikiem ryzyka powstania raka pęcherzyka (łac. cholangiocarcinoma).


Jakie są metody leczenia kamicy żółciowej?

Jak już wspominałem, kamica nie powodująca dolegliwości, nie wymaga leczenia. Zalecana jest jednak dieta łagodna i mało tłuszczowa. Istnieje możliwość rozpuszczenia kamieni z użyciem kwasu ursodeoksycholowego. Wadą tego leczenia jest to, że tylko niektóre rodzaje kamieni nadają się do rozpuszczania, a ryzyko ponownego powstania kamicy jest wysokie (do 50% w ciągu 5 lat). Również po litotrypsji (skruszenie kamieni za pomocą ultradźwięków) istnieje wysokie ryzyko ponownego powstania kamieni.
Leczeniem z wyboru jest usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Podczas tej operacji wykonuje się zwykle dwa nakłucia i jedno małe nacięcie powłok brzusznych. Operację przeprowadza się długimi narzędziami, a przyrząd optyczny przenosi obraz na monitor. Operację tą można również przeprowadzić w przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka. Niekiedy jednak trzeba operować metodą klasyczną (laparotomia).
W wybranych przypadkach operacja może być przeprowadzona praktycznie bez pozostawienia widocznych blizn, dzięki zastosowaniu jednego tylko dojścia przez pępek (SILS- ang. singular incision laparoscopic surgery) lub metodą mikrolaparoskopową (dwa nacięcia po 3 mm jedno w pępku 12 mm)  . W przypadkach gdy istnieją kamienie w drogach żółciowych wykonujemy tzw. splitting. Najpierw usuwane są kamienie z dróg żółciowych metodą endoskopową (ERC- ang. endoscopic retrgrade cholangiography). Następnie ewentualnie należy dokonać nacięcia zwieracza przewodu żółciowego w dwunastnicy (papilotomia), a w dalszej kolejności wykonuje się laparoskopowe lub SILS usunięcie pęcherzyka. Powikłania wystąpują rzadko. U doświadczonych chirurgów rzadziej niż w 1% przeprowadzonych operacji.

Gallensteine Behandlung und Operation in Wien

Die Ordination von Dr. med. Andreas Franczak finden Sie in der Lazarettgasse 16-18 in 1090 Wien. Für schnelle und flexible Terminfindung:

Auteur : Dr. Andreas Franczak, spécialiste en chirurgie, chirurgie vasculaire et chirurgie viscérale

 

Rapports de presse

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)

blank

 

(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)
Gallensteine Behandlung Wien
(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)
Gallensteine Behandlung Wien
(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)
Galle 2021 Web - gallensteine entfernen
(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)
Galle Screenshot - gallenblase / gallensteine entfernen
(Cliquez sur l'image pour télécharger l'article)